Roy Makaay

Data urodzenia: 9 marca, 1975
Narodowość: Holandia
Deportivo: 1999 – 2003
Transfer: 8,6 mln (1999)
Kluby: Tenerife, Vitesse Arnhem
Sprzedany: 19 mln (2003, do Bayernu Monachium)
Wzrost: 188 cm
Waga: 75 kg
Pozycja: Napastnik

Roy Makaay jest holenderskim napastnikiem, czasem porównywanym do legendarnego Marco van Bastena. Makaay swoją przygodę w Hiszpanii rozpoczął od Tenerife, dokąd przyszedł z Vitesse Arnherm. I mimo spadku Tenerife z Primera Division Holender zaliczył dwa udane sezony.

Przyciągnęło to uwagę Deportivo co szybko zaowocowało transferem w 1999 roku. Makaay od razu stał się najlepszym strzelcem klubu, wygruwając z nim w 2000 roku ligę.

Roy Makaay potrafi zdobywać gole  zarówno lewą jak i prawą nogą, dobrze gra również w powietrzu. Często był jednak krytykowany z powodu absencji w wielu meczach. Makaay gra najczęściej jako wysunięty napastnik, w przeszłości był ustawiany również na prawym skrzydle co nie jest jego naturalna pozycją.

Holender zdobył 44 gole podczas swoich dwóch pierwszych sezonów w La Corunie, zapewne zdobyłby ich jeszce więcej gdyby nie częste kontuzje. Na treningu podczas EURO 2000 zerwał więzadła w kostce u stopy, następnie więzadła w kolanie w 2001 roku.

Dostał wspaniała szansę powrotu podczas sezonu 2002/03 kiedy Diego Tristan był ciągle kontuzjowany. Zdobył legendarny hat-trick na Stadionie Olimpijskim podczas meczu z Bayernem w Lidze Mistrzów (2-3). Był to fenomenalny sezon dla Makaaya. Zdobył nagrodę dla najlepszego strzelca Europy ‚Złotego Buta’ z 29 golami. Został sprzedany do Bayernu po zakończeniu sezonu. Roy Makaay zdobył 79 goli w lidze hiszpańskiej, 12 w Lidze Mistrzów i 3 w Pucharze UEFA oraz 3 gole Pucharze Hiszpanii. Daje to 97 goli w barwach Deportivo.

Napisz odpowiedź